Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Sądzisz, że wystarczy znać zasady ruchu, by bezpiecznie poruszać się po drodze? Niestety, gdy warunki są ciężkie lub sytuacja podbramkowa, konieczne są dodatkowe umiejętności i wiedza z zakresu bezpieczeństwa jazdy.

Ułożenie ciała a bezpieczeństwo

By mieć możliwość swobodnego manewrowania pojazdem, należy odpowiednio się ułożyć. W końcu podczas prowadzenia samochodu nie bez znaczenia pozostaje siła ludzkich mięśni. Kwestia ta jest także bardzo istotna w razie wypadku. Jakie ułożenie ciała jest bezpieczne podczas jazdy?

  • pasy bezpieczeństwa powinny przylegać do ciała, od barku po biodra. Zbyt wysoko przylegające pasy mogą spowodować uduszenie, z kolei zbyt niskie zapięcie okaże się nieskuteczne w przypadku niebezpieczeństwa. Ponadto zimą nie należy pasów zakładać na odzież wierzchnią;
  • kierowca powinien mieć możliwość swobodnego operowania kierownicą bez odrywania się od oparcia fotela. Nie chodzi o samą możliwość dosięgnięcia kierownicy, ale o mocny uchwyt. W trudnej sytuacji pomoże to zapanować nad pojazdem;
  • kolana powinny być ugięte przez cały czas prowadzenia pojazdu, również podczas dociskania hamulców, pedału gazu czy sprzęgła. Pozwala to nie tylko zachować kontrolę nad samochodem, ale także zapobiega złamaniom w razie wypadku.

Zasady bezpiecznej jazdy

Niezwykle ważne jest zastosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pomimo, że teoretycznie są one znane większości kierowców, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie o ich znaczeniu. Oto 5 najważniejszych zasad bezpiecznej jazdy samochodem:

  1. Zachowaj odpowiednią prędkość. Droga hamowania wydłuża się wraz ze wzrostem prędkości. Uniemożliwia to szybkie zahamowanie w sytuacji awaryjnej. Tymczasem hamowanie awaryjne to podstawa, gdy chodzi o zapobieganie wypadkom. Prędkość ma także ogromne znaczenie w przypadku śliskiej nawierzchni. Im wyższa prędkość, tym łatwiej jest wpaść w poślizg. W czasie deszczowej lub zimowej pogody, nie warto dociskać gazu. Sprzęgło natomiast pomoże rozłożyć masę równomiernie. Należy również pamiętać, o wyprostowaniu kierunku jazdy, gdyż gwałtowne skręty sprzyjają poślizgom.
  2. Pamiętaj, że brak snu i zmęczenie mogą mieć znaczący wpływ na Twoją zdolność prowadzenia pojazdu. Gdy przymkniesz oczy chociaż na sekundę możesz spowodować tragedię. W przypadku chronicznego zmęczenia proces zasypiania jest niekontrolowany. Napoje kofeinowe i inne środki energetyczne mogą dodatkowo pogarszać sprawę. Dlatego nigdy nie zasiadaj przed kierownicą w takim stanie. Oczywistym jest, aby nie prowadzić również pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.
  3. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie wszyscy kierowcy stosują się do zasad ruchu drogowego i przepisów określających prędkość. Taki kierowca może spowodować niebezpieczną kolizję, nawet jeśli ty poruszasz się zgodnie z przepisami.
  4. Sprawdź stan pojazdu przed wyruszeniem w drogę. Pamiętaj o wymianie opon na zimowe lub letnie, zależnie od pory roku i warunków. Kontroluj również ciśnienie powietrza w oponach, sprawność świateł i wycieraczek, poziomy płynów i paliwa, a także czystość szyb i lusterek. Oczywiście należy także poddawać samochód regularnym przeglądom, a każdy niepokojący szczegół warto sprawdzić.
  5. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Dotyczy to także kobiet w ciąży, choć przepisy pozwalają na wyjątki w tej kwestii. Warto zapinać pasy dla własnej ochrony. Gdy chodzi o panie w ciąży, w okresie do 2 trymestru pas powinien być zapięty pod brzuchem na wysokości bioder i miednicy. Dostępne są również specjalne adaptery pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Ponadto należy pamiętać o stosowaniu fotelika samochodowego, jeśli w pojeździe znajdują się dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm.

Bezpieczeństwo podczas jazdy zależne jest nie tylko od Twojej wiedzy na temat przepisów. Pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku, oceniaj sytuację na drodze i stosuj się do zasady ograniczonego zaufania. Koniecznie pamiętaj także o pozostałych wymienionych tu zasadach bezpiecznej jazdy, gdyż każda z nich może uratować życie Tobie i Twoim bliskim.