Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Coraz więcej osób decyduje się podczas wyjazdów zagranicznych na wynajem samochodu. Nie ma w tym nic zaskakującego! Ostatecznie samochodem można wszędzie dojechać szybko i wygodnie. Poza tym, mając do dyspozycji sprawne auto, można zaplanować ciekawe wycieczki na własną rękę. Jeśli i Wy planujecie wynająć samochód podczas najbliższego urlopu zagranicznego, mamy dla Was kilka porad.

Wypożyczalnia czy pośrednik?

To pierwsza kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przed wynajęciem auta w wakacje. Można z powodzeniem skorzystać z usług firm pośredniczących, które niejednokrotnie mogą zaproponować swoim klientom wyjątkowo korzystne cenowo warunki. Z drugiej strony jednak, decydując się na bezpośredni kontakt z wypożyczalnią samochodów, załatwiasz wszystko z podmiotem, który dysponuje samochodami. Często zresztą przy kontakcie bezpośrednim można szybciej uzyskać dodatkowe informacje oraz załatwić wszelkie formalności.

Sprawdź ubezpieczenie samochodu!

To chyba oczywiste, że ubezpieczenie w przypadku wynajmowanego samochodu jest bardzo ważne. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy ubezpieczenie chroni wypożyczającego przed poniesieniem kosztów związanych z ewentualną kolizją drogową lub kradzieżą samochodu. Oprócz tego warto także upewnić się, czy cena najmu obejmuje CDW (collision damage waiver). Chodzi o zrzeczenie się przez wypożyczalnię prawa do domagania się pełnego zwrotu straty w przypadku kosztownych kolizji drogowych.

Przeanalizuj umowę!

Teoretycznie jest to oczywiste, że należy przeczytać umowę przed wynajmem auta. W praktyce jednak wiele osób po prostu ją przekartkowuje, nie zawracając uwagi na niuanse. Istotne kwestie to:

  • limit kilometrów – to bardzo częsta praktyka także w wypożyczalniach zagranicznych. Opłaca się sprawdzić, ile km dziennie można pokonać, aby uniknąć dodatkowych opłat;

  • dodatkowe ubezpieczenia – przy tego typu problemach warto sprawdzić, czy nie powtarzają się świadczenia z ubezpieczenia, które już masz;

  • godziny pracy wypożyczalni – najczęściej za podstawienie auta po godzinach pracy firmy naliczane są dodatkowe opłaty;

  • paliwo w podstawionym samochodzie – z reguły wypożyczalnia podstawia samochód z pełnym bakiem i w takim stanie powinien zostać oddany. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z opłatami.

Sprawdź, jakie płatności są akceptowane!

Z reguły należy dokonać opłat w wypożyczalni samochodowej za pomocą kraty płatniczej. Bardzo niewiele firm tego rodzaju akceptuje płatności w formie gotówkowej. Warto pamiętać, że przy płaceniu za wynajmowane auto zwyczajowo pobierana jest również kaucja. Jej wysokość zależy od konkretnego modelu samochodu oraz konkretnej firmy. Jeśli płacisz za wypożyczony samochód kartą kredytową, wtedy kwota kaucji jest blokowana na Twojej karcie.

Zrób zdjęcia auta!

Najlepiej przed wynajmem i po zwrocie samochodu. Wiadomo, że jeśli oddasz samochód z uszkodzeniami (np. rysami, otarciami itd.) będzie to równoznaczne z dodatkowymi kosztami po Twojej stronie. Tymczasem takich kosztów można z powodzeniem uniknąć. Najlepiej byłoby zrobić zdjęcie przed wynajęciem samochodu, które udokumentują jego stan. To istotne, zwłaszcza, jeśli widoczne są otarcia, wgniecenia itd. Później warto zrobić zdjęcie już przy zwrocie samochodu. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby na zdjęciu pojawiła się data i godzina. W razie ewentualnych późniejszych nieporozumień jest to bardzo istotne.

Kontroluj transakcje na swojej karcie kredytowej!

Najczęściej wszystko przebiega bez większych problemów, jednak zdarzają się przeoczenia. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jakie transakcje na karcie zostały odnotowane. Jeśli płaciłeś za wypożyczony samochód kartą kredytową, sprawdź przede wszystkim, czy wypożyczalnia oddała kaucję po tym, jak samochód został już zwrócony. Jeśli środki zostały na karcie zablokowane, warto upewnić się, czy blokada ta została juz usunięta. Na pewno dobrze byłoby monitorować transakcje jeszcze przez kilka tygodni. Zdarza się bowiem, że omyłkowo pobierane są z karty jeszcze dodatkowe opłaty. Takie sytuacje warto oczywiście wyjaśniać na bieżąco.