Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Wrocławskie Stare Miasto obfituje w atrakcje, które stanowią niejako świadectwo bogatej historii miasta. Jedną z takich atrakcji jest zlokalizowana w roku wrocławskiego Rynku kamieniczka Jaś, która znana jest także jako Domek Miedziorytnika.

Kamieniczka Jaś, wraz z połączoną z nią kamieniczką Małgosia, to dawne domy altarystów przy kościele św. Elżbiety, które imionami słynnych postaci z baśni braci Grimm nazwane zostały dopiero po II wojnie światowej. Obie kamienice pochodzą jeszcze z XV wieku. W tamtym czasie były częścią większego kompleksu budynków przy cmentarzu. Po II wojnie światowej kamienicami zarządzało Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

W połowie lat dziewięćdziesiątych kamieniczka Jaś została wydzierżawiona dożywotnio przez Eugeniusza Get-Stankiewicza, wrocławskiego rzeźbiarza i grafika. Get–Stankiewicz należał do najbardziej cenionych artystów wrocławskich, stąd też jego decyzja o wydzierżawieniu kamieniczki Jaś sprawiła, że stara kamienica zaczęła żyć nowym życiem. Kiedy do dawnego domu altarystów wprowadził się Get-Stankiewicz, kamieniczka coraz częściej określana była mianem Domku Miedziorytnika. Tuta zresztą artysta stworzył wiele swoich dzieł. Na ścianie kamienicy Stankiewicz umieścił swój autoportret. Domek Miedziorytnika szybko zaczął funkcjonować także jako siedziba Muzeum Kransoloduka, Instytutu Gładyszewa oraz szkoły pass-partout. Uwagę przyciągają kolorowe plamki na elewacji budynku – zostały one wykonane przez artystę w miejscu zabrudzeń. W 2011 roku Eugeniusz Get-Stankiewcz zmarł. Obecnie w Domku Miedziorytnika organizowane są stale wystawy prac artystów z różnych rejonów świata.

Jeśli będą Państwo akurat przejazdem we Wrocławiu, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia słynnego domku Miedziorytnika, a także spacer po malowniczym Rynku. Aby zwiedzanie Wrocławia było dla Państwa jak najprzyjemniejsze, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Wrocławska wypożyczalnia samochodów Simple Rent może zaoferować samochody osobowe różnej klasy wraz z wszelkimi niezbędnymi akcesoriami, jak np. foteliki dla dziecka, systemy nawigacyjne itd.