Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, to miasto, które szczególnie obfituje w różnego rodzaju atrakcje. Tym razem chcielibyśmy Państwo przybliżyć słynną Iglicę, która znajduje się przy Hali Stulecia. To jeden z bardziej charakterystycznych obiektów we Wrocławiu, który z pewnością warto odwiedzić podczas pobytu w mieście. Pierwotnie konstrukcja miała 106 metrów wysokości, obecnie Iglica jest wysoka na 96 metrów.

Wrocławska Iglica została zaprojektowana i wzniesiona w roku 1948 z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Za projekt tej niezwykłej budowli odpowiedzialny był prof. Stanisław Hempel. Wzniesienie Iglicy w 1948 roku miało wydźwięk ideologiczno-polityczny, miało ono symbolizować odradzające się życie na terenie Ziem Zachodnich. To bynajmniej nie przypadek, że słynna Iglica opiera się na trójnogu. Zamysł był taki, by trójnóg symbolizował jedność narodową, która to miała bazować na sojuszu inteligencji pracującej, chłopów oraz robotników.

Początkowo na szczycie Iglicy znajdowała się specjalna lustrzana konstrukcja, która miała dawać dodatkowe efekty świetlne. Jednak jeszcze przed odsłonięciem budowli konstrukcja lustrzana została zniszczona w trakcie burzy. Resztki konstrukcji zostały usunięte przez dwóch młodych wrocławian, członków klubu wysokogórskiego. Jak już wspomnieliśmy, Iglica była początkowo wysoka aż na 106 metrów. To zmieniło się dopiero w roku 1964, kiedy to przeprowadzono jej konserwację. Przy okazji konstrukcja została skrócona do 96 metrów. I tak już zostało.

Iglica była wykorzystywana jako symbol polityczny. W czasie stanu wojennego zawieszono na niej sztandar zdelegalizowanego NSZZ „Solidarność”. Z kolei w roku 2008, kiedy to trwały igrzyska w Pekinie, zawieszono na Iglicy flagę Tybetu, co miało wyrażać solidarność z narodem tybetańskim.

Osoby, które chciałyby wygodnie zwiedzać Wrocław, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. U nas mogą Państwo w korzystnej cenie wynająć samochód dobrej klasy, który znacznie ułatwi poruszanie się po mieście. Rezerwacji można wygodnie dokonać online.