Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Obecnie nikogo już nie dziwi fakt, że w zasadzie w każdym większym mieście znajduje się wypożyczalnia samochodów. Usługi tego typu firm cieszą sie zresztą większym zainteresowaniem. Zarówno turyści, jak i osoby przebywające w danym mieście w związku z pracą, mogą wypożyczyć samochody. Dostępne są małe samochody miejskie, rodzinne kombi, auta klasy premium – każdy znajdzie coś dla siebie. A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak się to zaczęło? Kiedy powstała pierwsza wypożyczalnia samochodów?

Początki wypożyczalni samochodowych w roku 1916

Pierwsza wypożyczalnia samochodowa powstała już w roku 1916 w Stanach Zjednoczonych, czyli w okresie, kiedy samochody były jeszcze dobrem luksusowym. Pierwszą wypożyczalnię samochodową założył pochodzący z Nebraski Joe Saunders, który zdecydował się wypożyczać na początku swojego Forda T. Koszt przejechania jednej mili autem Saundersa wynosił wtedy 10 centów, co jak na rok 1916 było bardzo dużą kwotą. Ale, jak już wspomnieliśmy, automobile w tym okresie były oznaką luksusu, zatem usługa oferowana przez Saundersa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony lokalnych notabli.

Warto dodać, że już wkrótce interes przyniósł pierwsze zyski, co przełożyło się na dalszy rozwój wypożyczalni Saundersa. Saunders skonstruował specjalne urządzenie, które miało precyzyjnie mierzyć ilość przejechanych kilometrów, co ułatwiało transparentne rozliczenie z klientami.

Dalszy rozwój rynku

Mimo dość wysokich cen w wypożyczalni Saundersa biznes ten szybko odniósł sukces. Już po dekadzie istnienie wypożyczalnia posiadała kilkaset samochodów i filie na terenie 21 stanów.

Zresztą niedługo po pierwszych sukcesach Joe Saundersa powstały w Stanach Zjednoczonych firmy konkurencyjne, które także oferowały wynajem samochodów. W zależności do funduszu inwestorów powstawały mniejsze i większe wypożyczalnie w różnych regionach. Dwa lata po debiucie Saundersa na rynku powstała wypożyczalnia Waltera Jackobsa. Jest to o tyle warte odnotowana, że założona przez niego w roku 1918 wypożyczalnia samochodów działa z powodzeniem do dziś. Jest to jedna z największych wypożyczalni na świecie.

W latach trzydziestych przyszła tzw. Wielka Depresja, która doprowadziła do bankructwa wiele biznesów. Firma Jacobsa przetrwała ten trudny pod względem ekonomicznym okres. Natomiast jego największy konkurent, czyli wypożyczalnia Joe Saundersa, zbankrutowała.

Wypożyczalnie samochodowe po II wojnie światowej

Kolejnym etapem stagnacji gospodarczej był, jak nietrudno się domyślić, czas II wojny światowej. Jednak tuż po wojnie nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy w USA, co przełożyło się także na powstawanie nowych wypożyczalni samochodowych. W tamtym okresie wypożyczalnie samochodowe zaczęły wykorzystywać potencjał kolei i lotnisk. Już zaraz po wojnie, dzięki dużej rozbudowie linii telegraficznych tuż przy torach kolejowych, pojawiła się możliwość zamówienia samochodu w taki sposób, że auto czekało na osobę wysiadającą z pociągu na wskazanej przez nią stacji. Tym samym wypożyczanie samochodów przestało być usługą skierowana wyłącznie do osób zamożnych.

Z czasem dokładnie ten sam system zaczął działać także w przypadku lotnisk. To zresztą nie zmieniło się do dziś. Bardzo wielu klientów wypożyczalni samochodowych wypożycza auto bezpośrednio na lotnisku po przylocie do danego miasta.

Historia wypożyczalni samochodowych w Europie

W Europie pierwsza wypożyczalnia samochodów powstała stosunkowo późno, bo dopiero po II wojnie światowej w roku 1949. Wtedy to właśnie we Francji otworzono pierwszy oddział wypożyczalni Europcar. Okazało się to być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Możliwość wypożyczenia auta szybko przypadła do gustu mieszkańcom Francji, firma zaczęła się dynamicznie rozwijać. Z czasem siedziby wypożyczalni pojawiały się także w innych krajach europejskich.

W tej chwili wypożyczalnie samochodowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co wynika z faktu, że koszt wypożyczenia auta nie jest zbyt wygórowany. Samochód można zresztą zarezerwować online, co znacznie przyspiesza załatwienie transakcji.