Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Wrocław to miasto, które stanowi swoiste połączenie nowoczesności i tradycji. Niezwykły charakter miasta wynika m.in. z faktu, że we Wrocławiu możemy spotkać nie tylko bardzo nowoczesne budynki, ale także i piękne zabytki z różnych epok. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Państwu piękny pałac Ballestremów, który uchodzi za jeden z najważniejszych zabytków wrocławskiej dzielnicy Czterech Wyznań.

Słynny pałac przy ulicy Włodkowica 4 przeszedł gruntowny remont, obecnie można go znowu podziwiać w pełnej krasie. Budynek pochodzi z końca XIX wieku, wybudowany został z inicjatywy Franza Xavera von Ballestrema, śląskiego hrabiego. Charakterystyczny budynek pałacu został zaprojektowany przez Alberta Graua, zresztą na elewacji znajduje się jego nazwisko, zaraz obok herbu rodziny hrabiowskiej.

Po II wojnie światowej budynek oddano d dyspozycji Urzędu Bezpieczeństwa. W późniejszym okresie wydzielono w nim mieszkania. Faktem jest jednak, że przez lata nieremontowany budynek był w coraz gorszy stanie. Dopiero w 2012 pałac Ballestremów został sprzedany przez miasto, nowy właściciel zdecydował się gruntownie wyremontować dawną hrabiowską siedzibę.

Trzeba przyznać, że w budynku do dziś znajduje się wiele oryginalnych elementów. Jednak ich stan w 2012 kwalifikował je do gruntownej renowacji. Jednym z ciekawszych elementów pięknego pałacu Ballestremów jest charakterystyczna klatka schodowa (która widoczna jest nawet z ulicy), wyróżniająca się oknami w stylu gotyckim i oryginalnymi balustradami. W budynku zachowały się przeszło stuletnie szafy, boazerie, podłogi (nie we wszystkich pomieszczeniach), a także oryginalne drzwi. Pałac Ballestremów powinien zainteresować każdego, kto interesuje się architekturą.

Jeżeli planują Państwo wizytę we Wrocławiu, zachęcamy nie tylko do obejrzenia pałacu Ballestremów, ale także wielu innych wrocławskich zabytków. Zapraszamy również do skorzystania z naszej oferty w zakresie wypożyczania samochodów – możemy zaoferować najróżniejsze modele, na pewno uda się Państwu wybrać odpowiednie auto.