Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Wrocław obfituje w zabytki architektoniczne z różnych epok. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować pałac królewski we Wrocławiu, jeden z piękniejszych budynków tego typu w mieście. Pałac królewski, zwany także pałacem Spätgenów, znajduje się w południowej części malowniczego Starego Miasta (przy ulicy Kazimierza Wielkiego). W dawnej siedzibie pruskich królów można odwiedzić w tej chwili Muzeum Miejskie Wrocławia.

Pałac został zbudowany w XVIII wieku. Jego najstarsza część pochodzi już z roku 1719. Wtedy to wybudowany budynek, który miał służyć jako rezydencja baronowi Heinrichowi Gottfriedowi von Spätgen i jego rodzinie. Już trzydzieści lata później pałac został odkupiony od spadkobierców pruskiego barona przez Fryderyek II wielkiego, ówczesnego króla pruskiego. Od tego czasu budynek określany jest najczęściej mianem pałacu królewskiego. Utrzymany w stylu barokowym z elementami klasycystycznymi pałac został po wykupieniu przez króla rozbudowany. Dalsza rozbudowa w stylu neorenesansowym nastąpiła w wieku XIX, nad przebudową tą czuwał pruski architekt Friedrich August Stüler. W trakcie II wojny światowej doszło do znacznych zniszczeń w obrębie pałacu królewskiego. Jednak udało się po wojnie odbudować wiele zniszczonych budynków.

W roku 2009 zakończono trwający kilka lat remont budynku i otwarto tutaj Muzeum Miejskie. Dla zwiedzających udostępniono także barokowy ogród. Warto podkreślić, że znaczną część pałacu królewskiego zajmują komnaty królewskie, które zostały bardzo dokładnie odrestaurowane. W muzeum, aż w dwóch skrzydłach budynku, możemy oglądać ekspozycję „1000 lat Wrocławia”, która obejmuje niemalże 3 000 różnych eksponatów.

Jeżeli planujecie podczas pobytu we Wrocławiu odwiedzić Muzeum Miejskie albo inne tutejsze atrakcje, chcielibyśmy zarekomendować usługi naszej wypożyczalni samochodów. Simply Rent oferuje samochody osobowe różnych marek. Oczywiście udostępniamy naszym klientom akcesoria takie jak systemy nawigacyjne czy foteliki dla dzieci. Rezerwacji można dokonać online.