Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Każdy, kto choć raz miał okazję odwiedzić Wrocław, wie doskonale, że miasto to obfituje w atrakcje turystyczne różnego rodzaju. Poza licznymi zabytkami, słynnymi krasnalami i punktami widokowymi we Wrocławiu znajdziemy także wiele oryginalnych instalacji artystycznych, które naprawdę robią ogromne wrażenie. Do takich atrakcji należy chociażby słynny Pomnik Anonimowego Przechodnia.

Pomnik od razu przyciąga wzrok. Na tę oryginalną instalację składa się 14 postaci odlanych z brązu, które przechodzą przez ulicę. Przed przejściem dla pieszych niejako zapadają się w chodnik, po drugiej stronie ulicy wychodzą z niego. Ta niezwykła instalacja znajduje się niedaleko dworca kolejowego, na rogu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Warto podkreślić, że pomnik uważany jest w kręgach artystycznych za jedną z najciekawszych realizacji tego typu, która pojawiły się w ostatnich latach na polskich ulicach. Pomnik Anonimowego Przechodnia doceniany jest także zagranicą. Instalacja została umieszczona na liście najbardziej interesujących miejsc na świcie, która prowadzi magazyn Budget Travel.

Pierwowzorem wrocławskiego pomnika jest instalacja „Przejście”, która w roku 1977 przygotowała rzeźbiarz Jerzy Kalina jako część scenografii programu telewizyjnego „Vox Populi”. Gipsowe „Przejście” ustawiono na jednym z warszawskich skrzyżowań. Ostatecznie pomnik w wersji, którą znany w tej chwili, jako instalacja z brązu, została odsłonięty grudniu 2005. Pomnik Anonimowego Przechodnia miał być symbolem zmian, do których doszło po stanie wojennym w Polsce. Postacie, które za przejściem dla pieszych, wychodzą spod ziemi, mają symbolizować nowy ład i zmiany.

Pomnik Anonimowego Przechodnia to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Wrocławia. Jeśli podczas pobytu w stolicy Dolnego Śląska będą Państwo mieli ochotę zobaczyć na własne oczy tę słynną instalacje, zachęcamy do skorzystania z usług naszej wypożyczalni samochodów. Samochodem dotrą Państwo szybciej i wygodniej w dowolne wybrane miejsce. Oczywiście Simple Rent zapewnia samochody wyposażone w systemy nawigacyjne.