Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

We Wrocławiu praktycznie każdym kroku natykamy się na piękne budowle, które przypominają o długiej historii stolicy Dolnego Śląska. W mieście znajduje się wiele ciekawych punktów widokowych. Poza Sky Tower, Mostkiem Pokutnic oraz wieżą kościoła św. Elżbiety można odwiedzić także słyną Wieżę Matematyczną – jedyną wieżę w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, która powstała w pierwszej połowie XVIII wieku.

Słynna Wieża Matematyczna bywa nazywana także Wieżą Astronomiczną, a to dlatego, że przez długi czas znajdowało się w niej obserwatorium astronomiczne. Przed zachodnim wejściem do budynku znajduje się charakterystyczna belka z brązu to wyznaczona przez Antona Lorenza Jungnitza w roku 1791 linia południka 17°2′5″ (meridiana).

Aż do drugiej polowy XIX wieku obecna Wieża Matematyczna wykorzystywana była jako uniwersyteckie Obserwatorium Astronomiczne. Jako ciekawostkę można dodać, że we Wrocławskim obserwatorium pracowali sławni astronomowie jak Palm Heinrich Ludwig von Boguslawski oraz Johann Gottfried Gall. Z czasem obserwatorium zostało przeniesione na Kępę Mieszczańską. Po tym wydarzeniu Wieża Matematyczna wykorzystywana była jako magazyn, pod koniec XX wieku została włączona do zasobów Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie Wieża Matematyczna to dość popularny punkt widokowy. Na wysokości 42 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać nie tylko malownicze Stare Miasto we Wrocławiu, ale także Wyspę Słodową. Na tarasie znajdują się rzeźby Franza Mangoldta, które mają stanowi
alegorię czterej dziedzin naukowych, a mianowicie teologii, prawa, filozofii i medycyny. W 2013 roku przeprowadzono gruntowny remont Wieży Matematycznej. Obecnie można tutaj m.in. podziwiać stałą ekspozycję na temat astronomii.
Jeżeli mają Państwo ochotę odwiedzić Wieżę Matematyczną albo inne interesujące miejsca we Wrocławia zachęcamy do skorzystania z oferty wrocławskiej wypożyczalni samochodów Simply Rent. Nasza firma może zaproponować samochody w pełni sprawne techniczne, które wyposażone są oczywiście w systemy nawigacji.