Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Jak szybko i wygodnie przemieszczać się w mieście? Większość z nas na pewno pomyślała o samochodzie. Co prawda w dużych miastach trzeba liczyć się z korkami, jednak i tak samochód wygrywa z komunikacją miejską. Jadąc samochodem, nie jesteś uzależniony od rozkładu jazdy, poza tym możesz zabrać ze sobą więcej rzeczy. Nic zatem zaskakującego w tym, że tak wiele osób korzysta z oferty wypożyczalni samochodów podczas wyjazdów – zarówno tych służbowych, jak i rekreacyjnych.

Wiele osób, które decydują się na wakacje all inclusive, planują na własną rękę zwiedzanie miasta lub całego regionu. W tym przypadku przydaje się samochód – najczęściej nie ma problemu z wynajęciem auta w regionach typowo turystycznych, które chętnie odwiedzane są przez obcokrajowców. Czy wypożyczenie samochodu za granicą to zawsze dobre rozwiązanie?

Czy w danym regionie jazda samochodem jest wygodna?

O ile wypożyczenie samochodu w warunkach typowo miejskich nie jest raczej niczym zaskakującym, o tyle już w przypadku innych regionów turystycznych warto zawczasu sprawdzić, czy są one przyjazne dla wielbicieli czterech kółek. Wiadomo, że jeśli wybierzesz na wakacje region popularny wśród turystów, możesz raczej spodziewać się dobrej sieci dróg. Jeśli jednak postawisz na regiony bardziej odludne czy wręcz dzikie, może się okazać, że konieczne będzie wynajęcie odpowiedniego samochodu, najlepiej z napędem 4×4. Z drugiej strony, jeśli zdecydowaliście się na wakacje w kraju o słabej sieci dróg, gdzie łatwo utknąć w jakiejś kompletnie odludnej okolicy, może warto zdać się na lokalny transport? To gwarancja, że unikniecie uszkodzeń wypożyczonego auta czy chociażby jego utknięcia na jakiejś mało przejezdnej drodze.

Czy region, który chcesz zwiedzić, nie jest zbyt duży?

Prawda jest taka, że nie zawsze samochód jest najlepszym wyborem ze względu na fakt, że nie opłaca się nim pokonywać zbyt dużych odległości. Jeśli planujesz wakacje na Majorce, jak najbardziej możesz pomyśleć o wypożyczeniu auta. Samochodem dotrzesz szybko i wygodnie we wszystkie interesujące miejsca. Ale juz inaczej wygląda sytuacja, gdy np. zarezerwowałeś sobie dwa tygodnie na zwiedzenie Chin. To ogromny kraj! Zdecydowanie łatwiej będzie Ci przemieszczać się samolotem, jeśli chcesz zobaczyć podczas swojego pobytu miejsca odległe od siebie. W przypadku tak długich tras warto sprawdzić, jak kursują pociągi lub po prostu skorzystać z oferty lotów wewnętrznych.

Czy jazda samochodem w danym regionie będzie komfortowa?

Chyba każdy z nas słyszał powiedzenie „Co kraj, to obyczaj”. To dotyczy także jazdy samochodem. Zanim podejmiesz decyzję o wypożyczeniu auta, powinieneś zdecydowanie zastanowić się nad dodatkowymi kosztami, które wiążą się z korzystaniem z auta. Są to przykładowo opłaty za parkingi, które w niektórych państwach mogą być bardzo nieprzyjemnym zaskoczeniem. Dla pewnością warto także zapoznać się z taryfikatorem mandatów za przekraczanie prędkości i inne wykroczenia, a także ze sposobem płacenia mandatów przez obcokrajowców. Kolejny istotny punkt to opłaty za autostrady. Gdy wszystko przeliczysz, może się okazać, że podróż autem po danym kraju to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie dla Twojego portfela.

Oszacuj koszty wynajmuj samochodu i korzystania z niego

Nie da się zaprzeczyć, że wydatki związane z samochodem z wypożyczalni mogą być bardzo dotkliwe dla naszej kieszeni. Stąd też przed zarezerwowaniem auta najlepiej byłoby w miarę dokładnie oszacować spodziewane koszty, aby wiedzieć, ile finalnie wyniesie korzystanie z samochodu w miejscu docelowym. Przy tych szacunkach trzeba wziąć pod uwagę:

  • same koszty wynajmu – dobrze byłoby przez Internet sprawdzić przynajmniej pobieżnie oferty poszczególnych wypożyczalni ze szczególnym uwzględnieniem kosztów dodatkowych;

  • koszty ubezpieczenia dodatkowego – przydatne zwłaszcza w przypadku, gdy planujesz przejazd przez granice państwa;

  • koszty paliwa;

  • koszy związane z parkowaniem;

  • opłaty za przejazdy, autostrady, przeprawy promowe itd.

Przy szacowaniu kosztów wynajmu ważne są dodatkowe koszty wynikające z użytkowania samochodu w danym regionie. Dopiero po ich dodaniu do ceny podanej przez wypozyczalnię możesz stwierdzić, czy wynajem jest dla Ciebie opłacalny.