Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Wypożyczanie samochodów, zarówno osobowych, jak i dostawczych, to usługa, która stale zyskuje na popularności. Często wypożyczamy samochody podczas urlopów albo podróży służbowych. Bywa, że potrzebujemy auta tylko do jednorazowego przewozu jakiegoś ładunku. W takim przypadku wynajem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niestety także, kiedy podróżujemy wynajętym samochodem może dojść do stłuczki. Jak należy zachować się w takiej sytuacji? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które korzystają bądź mają zamiar skorzystać wkrótce z oferty firm wypożyczających samochody.

Koszty zdarzenia drogowego pokrywane są ubezpieczenia OC sprawcy

W naszym kraju każdy samochód musi posiadać ubezpieczenie OC (art. 4 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku). Istotny jest fakt, że ubezpieczenie to dotyczy w zasadzie pojazdu, nie właściciela auta bądź kierowcy. Polisa OC dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe podczas poruszania się ubezpieczonym pojazdem. W przypadku korzystania z polisy OC nie jest w ogóle ważne, kto prowadził auto, kiedy doszło do kolizji. Oznacza to, że gdy dojdzie do kolizji, należy zgłosić się do ubezpieczalni sprawcy danego zdarzenia drogowego po odszkodowanie. Oczywiście nie oznacza to, że dochodzenie odszkodowania również i u sprawcy danej kolizji jest wykluczone.

Jeśli w danym zdarzeniu drogowym biorą udział minimum dwa auta, należy ustalić sprawcę kolizji. To niezbędne, aby jego ubezpieczalnia mogła pokryć koszty spowodowanej stłuczki. W przypadku większych kolizji, w których winnych jest kilku, koszty ponoszone są przez ich ubezpieczycieli, proporcjonalnie do winy sprawcy.

OC w przypadku samochodu z wypożyczalni

Decydując się na skorzystanie z usług naszej wypożyczalni, wybieracie usługi na wysokim poziomie. Udostępniamy naszym klientom samochody z wykupionym ubezpieczeniem drogowym w cenie wynajmu. Z racji tego, że wszystkie oferowane przez nas samochody osobowe oraz dostawcze mają ubezpieczenie OC, klienci naszej wypożyczalni są chronieni przed konsekwencjami natury finansowej w przypadku zawinionej przez nich kolizji. Z drugiej strony, jeśli dojdzie do kolizji zawinionej przez innego uczestnika ruchu drogowego, koszty wynikających z tego napraw pokrywane są przez ubezpieczenie sprawcy. W praktyce oznacza to, że samo OC samochodu chroni klientów przed finansowymi skutkami zderzenia z innym samochodem.

Nasze samochody posiadają również ubezpieczenie AC, które pokrywa koszty uszkodzenia bądź zniszczenia wynajętego samochodu. Koszt ubezpieczenia wliczony jest w koszt wynajmu samochodu.

Wypadek wypożyczonym autem. Wezwij policję!

Niestety nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się na drodze. Nie tylko własna, ale także cudza nieostrożność lub brawura mogą doprowadzić do nieprzyjemnej w skutkach kolizji. Warto mieć świadomość tego ryzyka, gdy akurat wypożyczamy samochód. Gdy w stłuczce uczestniczy wynajęte auto, warto zachować wyjątkową ostrożność. W praktyce oznacza to, że najlepiej byłoby zrezygnować ze spisywania oświadczenia o spowodowaniu stłuczki. Zamiast tego należy wezwać policję, która będzie w stanie ustalić przebieg kolizji. To pozwoli na jednoznaczne ustalenie, kto zawinił kolizji. Wezwanie policji jest konieczne zwłaszcza w sytuacji, kiedy wystąpiły jakieś wątpliwości dotyczące przebiegu wypadku albo w sytuacji, gdy nikt nie czuje się winny zaistniałej sytuacji. Oprócz tego należy wezwać policję, jeśli w wypadku ucierpiała choć jedna z osób lub gdy jeden z uczestników jest nietrzeźwy.

Stłuczka lub wypadek. Poinformuj wypożyczalnię!

Nawet osoby jeżdżące naprawdę ostrożnie muszą się liczyć z ryzykiem, jakim jest udział w wypadku lub stłuczce. Czasami wystarczy moment nieuwagi, aby spowodować kolizję. Z drugiej strony możemy także ucierpieć w wyniku nieostrożności innego uczestnika ruchu. Jeśli doszło do kolizji, nie wolno wpadać w panikę. Po poinformowani policji należy zawiadomić ubezpieczalnię, a później wypożyczalnię samochodową, z której pochodzi poszkodowane auto. W każdej wypożyczalni obowiązują konkretne procedury w przypadku kolizji. Po poinformowaniu o zdarzeniu można spodziewać się szczegółowej instrukcji.