Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Nawet niezbyt poważna kolizja drogowa może skończyć się w ten sposób, że przez pewien czas nie będziesz dysponował własnym samochodem, ponieważ niezbędna będzie jego naprawa. Na szczęście to jeszcze nie oznacza, że musisz poruszać się komunikacją miejską, co niestety może być na co dzień bardzo uciążliwe. Pamiętaj, że zawsze możesz wypożyczyć samochód z OC sprawcy wypadku. To nic Cię nie kosztuje, a możesz wygodnie poruszać się samochodem. 

Przez długie lata zwrot kosztów wynajmu samochodu był dość problematyczny. Ubezpieczyciele odmawiali, motywując to np. faktem, że wypożyczający użytkował samochód w celach prywatnych. Sytuacja zmieniała się w 2011 roku. Wydany w listopadzie 2011 roku wyrok Sądu Najwyższego jednoznacznie rozwiał wszelkie wątpliwości. Zgodnie z wyrokiem pokrzywdzony ma prawo wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy, jeśli korzystanie z komunikacji miejskiej jest dla niego mało komfortowe. I to niezależnie od tego, w jakim celu pokrzywdzony chce używać samochodu.

Zwrot za wynajem samochodu zastępczego

Bardzo ważne są kwestie formalne, gdy chodzi o wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczyciel nie wypłaca pieniędzy na wynajem. Dlaczego? Według wspomnianego już wyroku Sądu Najwyższego strata możliwości poruszania się samochodem nie jest dla osoby pokrzywdzonej stratą materialną. Zatem nie można domagać się wypłacenia kwoty potrzebnej do wynajmu samochodu. Jednak już sam najem auta zastępczego jest wymierną stratą finansową i za nią można domagać się zwrotu od ubezpieczyciela.

Przepisy mówią o tym, że wydatki poniesione z tytułu wynajmu auta zastępczego powinny być „ekonomicznie uzasadnione”. W praktyce oznacza to, że osoba pokrzywdzona może wynająć samochód zastępczy o podobnej klasie do swojego auta, w cenie odpowiadającej cenom na lokalnym rynku. To dobra wiadomość także i dla osób, które na co dzień jeżdżą autami wyższej klasy. W przypadku stłuczki nie muszą przesiadać się do auta z niższego segmentu cenowego.

Skąd auto zastępcze? Wypożyczalnia, ubezpieczyciel czy może warsztat samochodowy?

Wiele osób, które zainteresowane są właśnie wypożyczeniem auta z OC sprawcy, zastanawia się, gdzie można taki samochodów wypożyczyć. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują własną flota pojazdów. W praktyce wygląda to tak, że propozycję udostępniania auta zastępczego można otrzymać już przy zgłaszaniu szkody. Oprócz tego niektóre firmy ubezpieczeniowe mają także umowy z wypożyczalniami samochodów.

Także wiele warsztatów samochodów, w trosce o komfort klienta, jest w stanie zaoferować auta zastępcze. Zwykle jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z dość ograniczonym wyborem.

Dobrym rozwiązaniem jest z pewnością skorzystanie z oferty jakiejś dobrej wypożyczalni samochodów. W takiej sytuacji można bez problemu wynająć auto o podobnym standardzie do auta uszkodzonego. Warto dokładnie przestudiować ich cennik. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wypożyczalnię, której stawki przekraczają przeciętne ceny na lokalnym rynku, ubezpieczyciel nie zwróci całej sumy należnej za wypożyczenie auta. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zgłosić sie do ubezpieczyciela jeszcze przed wynajęciem auta i dowiedzieć się, jakie stawki wchodzą w grę.

Prawo do auta zastępczego a dostęp do komunikacji zbiorowej

Wiele osób zastanawia się, czy dostęp do komunikacji publicznej automatycznie nie przekreśla ich prawa do skorzystania z usług wypożyczalni samochodowej, kiedy na skutek niezawinionej kolizji pozostają bez auta. Zasadniczo sytuacja wygląda tak, że o zwrot kosztów na wypożyczenie auta zastępczego nie mogą ubiegać się osoby, które mają do dyspozycji drugi samochód. Natomiast, jeśli go nie posiadają i tym samym skazane są na jazdę środkami komunikami publicznej, jak najbardziej mogą wystąpić o zwrot kosztu wynajmu. Zgodnie ze wspomnianym wyżej wyrokiem Sądu Najwyższego jazda samochodem jest obecnie pewnym standardem. Ubezpieczyciele nie może odmawiać pokrycia kosztów wynajmu auta, argumentując to dobrym dostępem do środków komunikacji publicznej.