Simply Rent, ul. Wilanowska 55/2, 51-253 Wrocław

Nie da się zaprzeczyć, że oferty wypożyczalni samochodowych cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem na rynku. Ten fakt można bardzo łatwo wytłumaczyć. Pamiętajmy o tym, że w zasadzie w każdym większym mieście możemy skorzystać obecnie z usług wypożyczalni. To właściwie nic zaskakującego! Coraz więcej osób, zarówno podróżujących prywatnie jak i służbowo, pragnie cieszyć się w docelowym miejscu komfortem, jaki gwarantuje przemieszczanie się samochodem na własną rękę. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań o wypożyczalnie samochodowe.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Trudno jest jednoznacznie oszacować koszt wynajmu samochodu. Zależy on bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim na koszt wynajmu samochodu ma wpływ jego typ – jak nietrudno się domyślić, znacznie tańszy jest wynajem małego auta miejskiego niż luksusowej limuzyny. Wiadomo, że na finalne koszty wpływa także czas wynajmu. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że zwykle więcej zapłacimy za wynajem auta na lotnisku. Według szacunków ceny na lotnisku są wyższe mniej więcej o 10%. W tym przypadku jednak warto pamiętać o tym, że płacimy więcej za komfort. Warto dodać jeszcze, że zdarza się, że wypożyczalnie naliczają dodatkowe opłaty w przypadku młodych kierowców, którzy, statystycznie rzecz ujmując, powodują więcej wypadków.

Jaką umowę zawiera się z wypożyczalnią samochodową?

Oczywiście, wynajmując samochód w wypożyczalni, podpisujemy umowę cywilnoprawną. Dla własnego bezpieczeństwa warto z pewnością upewnić się co do precyzyjnych zapisów w umowie. Dane, które z pewnością powinny się w niej znaleźć to: dane obu stron, numer rejestracyjny auta, termin wynajmu oraz dodatkowe warunki. Chyba nie trzeba specjalnie podkreślać, jak ważne jest przeczytanie umowy przed jej podpisaniem. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wszelkie zapisy dotyczące ewentualnych kar umownych.

Z jakich form płatności można skorzystać w wypożyczalni samochodowej?

Wiele zależy od konkretnej wypożyczalni. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z oferty jakiejś dużej sieci, przyda się karta kredytowa. Już na etapie rezerwacji auta musicie podać dane karty. Dlaczego to ważne? Dla wypożyczalni to gwarancja, że nawet jeśli klient zrezygnuje z odbioru auta, firma wypożyczająca będzie mogła pobrać stosowna opłatę. W mniejszych wypożyczalniach można za wypożyczeni auta zapłacić także kartą debetową lub gotówką. Pamiętajmy jednak, że opłaty te są pobierane z góry, przy podpisywaniu umowy.

Odbiór auta. Co jest istotne?

Jeśli tylko masz potwierdzenie dokonanej rezerwacji, możesz bez problemu odebrać auto w placówce konkretnej wypożyczalni. To jednak nie wszystko. Profesjonalne wypożyczalnie chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, stąd też jak najbardziej możliwe jest podstawienie samochodu pod wskazany adres. Po rezerwacji auta możecie zażyczyć sobie np. podstawienie go do hotelu, pod dworzec kolejowy, lotnisko itd. W razie potrzeby można odebrać auto także w palcówce wypożyczalni poza standardowymi godzinami jej pracy.

Uwaga: dla własnego bezpieczeństwa należy przy odbiorze auta sprawdzić stan licznika, elementy eksploatacyjne samochodu, czy auto nie jest nigdzie uszkodzone. Warto także upewnić się, że w umowie został wpisany prawidłowy termin oddania samochodu.

Kto płaci za paliwo?

Oczywiście koszty związane z zakupem paliwa do wynajmowanego samochodu ponosi klient. Warto w tym miejscu podkreślić, że wypożyczenie podstawiają swoim klientom samochody z pełnym bakiem. Co istotne, należy odstawić samochód także w tym stanie. Jeśli z różnych przyczyn przed odstawieniem samochodu do wypożyczalni, nie zatankujesz go, musisz liczyć się z dodatkową opłatą z tego tytułu.

Czy można wyjeżdżać poza granice kraju?

To akurat zależy od konkretnej wypożyczalni, z której usług korzystamy. Najczęściej nie jest to żaden problem. Zresztą warto pamiętać o tym, że większe sieci wypożyczalni mają swoje placówki w różnych krajach. W praktyce oznacza to, że w niektórych wypożyczalniach jak najbardziej możliwe jest oddanie samochodu w innym kraju niż ten, w którym go wypożyczaliśmy.